Spożywanie produktów, innymi słowy – jedzenie – to czynność towarzysząca nam od momentu narodzin; oczywiste bowiem jest, by każdy, aby żyć, mieć siłę i dobrze funkcjonować musi po prostu jeść.
Jedzenie na wynos
W czasach obecnych, gdy ze względu na oszczędność czasu potrzebnego na pracę, wolimy wstąpić do baru lub zamówić jedzenie na wynos, zdrowe odżywianie zupełnie straciło na wartości: dużo szybciej przecież jest podgrzać gotowe danie w mikrofalówce niż komponować pełnowartościowy posiłek, wymagający poświęcenia czasu, energii i dobrej woli. A przecież tak niewiele potrzeba, by ułożyć, chociażby trzydniowy jadłospis, który będzie składać się z różnorodnych składników spożywczych, i będzie zbilansowany pod względem kalorycznym, a także odżywczym. Postarajmy się więc zmienić stare nawyki i wprowadzić w nasze życie świeże i pełnowartościowe posiłki domowe.
Jak ułożyć jadłospis?
Przed przystąpieniem do opracowania jadłospisu, należy zadać sobie pytanie, komu on będzie służył i dlaczego należy go stosować? Z tego powodu trzeba wziąć pod uwagę wiele aspektów dotyczących parametrów zdrowotnych, takich jak wagę i wzrost osoby, dla której przeznaczony jest jadłospis, poziom jej aktywności fizycznej, obecny stan zdrowia oraz ewentualne alergie pokarmowe, wiek, a także preferencje smakowe – nie wszystko bowiem każdemu smakuje, a jadłospis powinien nie tylko pomagać w założonej diecie, ale również być optymalny pod względem składników spożywczych.
Cechy dobrze ułożonego jadłospisu
Jadłospis układany dla osoby zdrowej, ale pragnącej zmienić swoją dietę na bardziej lub mniej kaloryczną powinien pokrywać dzienne zapotrzebowanie na każdy rodzaj substancji odżywczych, głównie białka, mikro i makroelementów, witamin oraz zdrowych tłuszczy. W diecie powinno znaleźć się pieczywo pełnoziarniste, mleko lub przetwory mleczne, mięso, nabiał oraz ryby. Oczywiście bardzo istotne są warzywa i owoce, które należy dodawać w miarę możliwości do każdego posiłku w ciągu dnia.
Zalecanych przez dietetyków posiłków dziennych powinno być od czterech do pięciu, a w każdym z nich należy ująć wszystkie lub prawie wszystkie składniki odżywcze. Warto również pamiętać, że niektóre produkty nadmiernie zakwaszają organizm, a niektóre działają alkalizująco – ważne jest, by zachować równowagę kwasowo-zasadową i postarać się, by ułożony jadłospis był odpowiednio zbilansowany.
W ułożeniu prawidłowego jadłospisu pomoże nam znajomość racji pokarmowych, porównanie wartości energetycznych produktów z tabelami kalorii, przykładowe jadłospisy ułożone przez dietetyków, lub wskazówki zawarte w publikacjach na temat zdrowej diety.