hipoalergiczny24.pl

Blog o modzie, urodzie i zdrowiu

Kosmetyki z retinolem
Uroda

Kosmetyki z retinolem, czy warto?

Retinol to forma witaminy A, która jest składnikiem kremów, balsamów i serum do skóry. Ma działanie przeciwstarzeniowe i może pomóc w usuwaniu trądziku. Produkty zawierające retinol są powszechnie dostępne bez recepty. Kosmetyki z silniejszym stężeniem pochodnych witaminy wydawane są na receptę np. kremy z tretynoiną. Dlaczego warto wprowadzić retinoidy do codziennej pielęgnacji? 

Wpływ retinolu na skórę 

Kosmetyki z retinolem pobudzają naturalny proces regeneracji komórkowej   (proliferację). Pomagają oczyścić pory i złuszczają wierzchnią warstwę naskórka. Retinol ma również działanie odmładzające, poparte wieloletnimi badaniami naukowymi. Polega ono na stymulowaniu skóry do produkcji nowych włókien kolagenowych. To właśnie one odpowiadają za jędrność skóry, jej elastyczność i młody wygląd. 

Regularnie stosowane kosmetyki z retinolem zmniejszają widoczność zmarszczek, nadają cerze świeży wygląd i blask oraz regularnie ją oczyszczają. Pory są oczyszczone i mniej widoczne. 

Kiedy warto stosować retinol? 

Produkty zawierające aktywną formę retinolu polecane są wszystkim osobom, chcącym dłużej utrzymać jędrność i elastyczność skóry. Mogą być również stosowane do leczenia poszczególnych stanów chorobowych. 

Kosmetyki z retinolem https://gemini.pl/grupa-produktow/retinol polecane są do leczenia trądziku i blizn potrądzikowych. Nasza skóra naturalnie wydziela sebum, które w nadmiarze może zatykać pory i w efekcie wywoływać zaskórniki oraz zmiany ropne. Retinol leczy trądzik regulując produkcję sebum oraz oczyszczając pory, by nie dochodziło do ich zatykania. 

W początkowym okresie możesz zauważyć podrażnienie skóry, a nawet pogorszenie jej kondycji, jednak przy regularnym stosowaniu retinoidów, po niedługim czasie zauważysz, że zmiany ropne pojawiają się na Twojej skórze coraz rzadziej. 

Retinol warto stosować również w przypadku występowania przebarwień (hiperpigmentacji) oraz melasmy, czyli przebarwień powstających wskutek ekspozycji na promienie słoneczne. 

Jak stosować kosmetyki z retinolem? 

Zanim po raz pierwszy użyjesz produktu z retinolem, wypróbuj odrobinę na niewielkim obszarze skóry aby sprawdzić, czy nie występuje u Ciebie reakcja alergiczna. Jeśli po kilku dniach Twoja skóra nie jest bardzo zaczerwieniona ani swędząca, możesz dodać retinol do rutynowej pielęgnacji skóry przed snem.

Aby stosować retinol, postępuj zgodnie z instrukcjami na opakowaniu lub zaleceniami dostawcy dotyczącymi aplikacji. Ogólnie rzecz biorąc, oto kroki, które należy podjąć:

Oczyść skórę delikatnym środkiem czyszczącym i osusz ją. Nie szoruj skóry podczas stosowania produktów z retinolem.

Nałóż cienką warstwę retinolu na całą twarz (uważaj, aby nie dostał się do ust, nosa i oczu). Powinnaś użyć dawki mniej więcej wielkości ziarnka grochu. Przez pierwsze kilka tygodni kuracji stosuj retinol tylko co drugi dzień. Podczas stosowania retinoidów należy stosować intensywnie nawilżające kremy oraz ochronę przeciwsłoneczną, najlepiej zawierającą SPF 50.