Dobra jakość i niska cena- to zawsze brzmi jak obietnica bez pokrycia. W końcu za skuteczność trzeba zapłacić, a produkty z niższej półki to zamienniki, niemające nic wspólnego z oryginałem. Świadomość wybieranych produktów pozwala jednak nie ulegać odgórnym sugestiom reklam, a temu, co jest naprawdę dobre w pielęgnacji ciała.
[H1] Jak nie dać się chwytom reklamowym? [/H2]
Każdy chce traktować swoją skórę jak najlepiej. Często z tego powodu traci się racjonalność i wybiera drogie produkty w nadziei, że to one zwalczą wypryski i podrażnienia lub zapobiegną im. Robienie takich zakupów, nie jest dobre ani dla skóry, ani dla portfela. W końcu ładne opakowanie jeszcze nigdy nikomu nie pomogło. W wyborze produktów do pielęgnacji cery warto więc kierować się ich składem i przeznaczeniem, a nie otoczką wizualną. Łatwo sprawdzić wpływ danych składników na organizm na forach kosmetycznych. Taka wiedza pozwoli na bieżąco sprawdzać zawartość kosmetyczki.
[H2] Złote zasady świadomego poruszania się po kosmetycznym świecie [/H2]
Stawianie na tanie dobre kosmetyki wcale nie jest niemożliwe. Oto kilka sposobów, które pozwolą dokonywać mądrych wyborów:
1. Dobierać kosmetyki według typu cery
Istnieją 4 główne typy cery:
• sucha,
• normalna,
• tłusta,
• mieszana.
Każda z nich potrzebuje innych działań. Pielęgnacja skóry suchej powinna być nastawiona na zwiększone nawilżanie, normalnej- na zapobieganie przetłuszczaniu i utrzymywanie optymalnego nawilżenia. Tłusty typ cery wymaga środków matujących, a mieszany- połączenia różnych metod (strefa T, czyli czoło, nos i broda są podatne na przetłuszczanie, a pozostałe rejony- na przesuszanie).
2. Wybierać kosmetyki z naturalnym składem
Moda na naturalne substancje sprzyja skórze. Kosmetyki, które opierają swój skład na wyciągach roślinnych są najlepszą pielęgnacją, która ogranicza pojawienie się reakcji alergicznych. Takie preparaty są uważane za tanie dobre kosmetyki. Warto wybierać np. te z dodatkiem aloesu, olejku CBD czy rumianku.
3. Unikać toksycznych składników
Niestety, producenci wypełniają kosmetyki substancjami, które są dobre dla trwałości lub prezencji produktu, ale niekoniecznie dla skóry. Należy unikać m.in.: parabenów, silikonów, aluminium i kolorów syntetycznych. Takie składniki zagrażają zdrowiu.
Przedstawione zasady powinny znacznie zwiększyć świadomość tego, jakie kosmetyki lądują w koszyku i pomóc dokonywać racjonalnych wyborów. Najważniejsze, by zachować tzw. złoty środek i ufać zarówno intuicji, jak i rozsądkowi. Wtedy wybór tanich dobrych kosmetyków nie będzie trudny.