hipoalergiczny24.pl

Blog o modzie, urodzie i zdrowiu

Popularne narzędzia diagnostyczne
Lifestyle

Popularne narzędzia diagnostyczne w stomatologii

Trudno wyobrazić sobie sprawnie funkcjonujący gabinet stomatologiczny bez instrumentów diagnostycznych. Sprawdźmy, jakie narzędzia są niezbędne do diagnozy dentystycznej i w które z nich warto się zaopatrzyć.

Lusterko stomatologiczne

Lusterka używane w stomatologii to instrumenty diagnostyczne, które składają się z rękojeści i zwierciadła. Te ostatnie powiększa obraz nawet 2,5 raza. Dzięki specjalnej konstrukcji (m.in. pochyleniu względem rękojeści) zwierciadło zapewnia łatwe zdiagnozowanie zębów ulokowanych w trudnodostępnych miejscach.

Jego specyficzny kształt umożliwia również odbicie światła otoczenia i oświetlenie nim wybranego punktu jamy ustnej.

Zgłębnik dentystyczny

Kolejnym podstawowym elementem wyposażenia stanowiska stomatologicznego jest zgłębnik. Jego budowa jest bardzo prosta. Zgłębniki to narzędzia stomatologiczne, które składają się z ostrej końcówki i trzonka. Kształt końcówki decyduje o tym, z jakim rodzajem zgłębnika mamy do czynienia. Najpopularniejsze zgłębniki to akcesoria:

  • rozwartokątne,

  • prostokątne,

  • sierpowe.

Za pomocą zgłębnika można sprawdzać ubytki zębowe, twardość tkanek, jakość stosowanych wypełnień, a także wrażliwość zębów na oddziaływania mechaniczne. Można ich używać również do opukiwania zębów.

Pęsety dentystyczne

Pęsety, zwane również szczypczykami, to funkcjonalne narzędzia diagnostyczne stomatologiczne, które składają się z dwóch nachodzących na siebie ramion. W sprzedaży znajdują się zarówno pęsety gładkie, jak i z rowkami, a także modele z różnie ukształtowanymi dziobami. Dobór właściwej pęsety jest kluczowy pod kątem wygody pracy stomatologa, niektóre rodzaje pęset mogą znacząco ułatwić wykonywanie części prac dentystycznych.

Co jeszcze można zamówić do własnego gabinetu?

W wielu gabinetach można jeszcze znaleźć strzykawki wodne i tak zwane dmuchawki. Służą one do przepłukiwania ubytków w zębach, a także do ich osuszenia i oczyszczania z resztek wypełnień. Ma je w swojej ofercie każdy sklep stomatologiczny dla profesjonalistów. To proste, a zarazem bardzo funkcjonalne przyrządy, które ułatwiają wykonywanie codziennych badań i zabiegów stomatologicznych.

Jak widać, narzędzia stomatologiczne wykorzystywane w szeroko rozumianej diagnostyce, to często proste, ale bardzo istotne przyrządy.

Materiał zewnętrzny