hipoalergiczny24.pl

Blog o modzie, urodzie i zdrowiu

Uroda

Jak należy dbać o zęby?

Choroby zębów mogą skutkować nie tylko bólem czy pogorszeniem wyglądu uśmiechu. W wielu wypadkach rezultatem próchnicy są poważne schorzenia organizmu. Jak należy dbać o zęby, by uniknąć problemów związanych ze zdrowiem i estetyką?

Dokładna higiena

Chociaż dla większości z nas mycie zębów wydaje się być czymś naturalnym, wciąż wiele osób unika tej czynności lub wykonuje ją bardzo niedbale. Uzębienie wymaga systematycznej higieny, polegającej na bardzo dokładnym szczotkowaniu. Mycie powinno odbywać się nie rzadziej niż dwa razy każdego dnia (rano i wieczorem) i trwać przez około 2-3 minuty. Stomatolodzy doradzają jednak, aby czyścić zęby po każdym spożytym posiłku. Ważne też, by podczas szczotkowania nie pomijać języka, ponieważ na nim również gromadzi się osad z bakterii, które są główną przyczyną próchnicy. Do dokładnego oczyszczenia przestrzeni między zębami polecane są nici dentystyczne. Produktem, który warto stosować jest również płyn do płukania jamy ustnej. Zapobiega on rozmnażaniu się bakterii, tworzeniu kamienia i osadu, a przy okazji doskonale odświeża oddech.

Zdrowe odżywianie

Mówiąc o tym, jak należy dbać o zęby, nie można pominąć niezwykle istotnego czynnika, jakim w tym wypadku jest sposób odżywiania. Zbilansowana dieta ma bardzo duży wpływ na stan zębów ze względu na cenne składniki odżywcze, w tym wapń, białko, fosfor czy witaminy (zwłaszcza D). Co jeść, aby cieszyć się mocnymi i zdrowymi zębami? Przede wszystkim zalecane są warzywa (szczególnie strączkowe), przetwory mleczne, owoce i ryby. Z kolei głównym wrogiem zębów i czynnikiem wywołującym próchnicę jest cukier. Dentyści przestrzegają więc przed spożywaniem dużej ilości słodyczy, zwłaszcza cukierków, czekolady, lizaków, chrupek i płatków śniadaniowych, a także napojów gazowanych. Zębom szkodzą także wszelkiego typu używki.

Wizyty u specjalisty

Ogromnym błędem wielu ludzi są bardzo rzadkie wizyty u stomatologa. Do specjalisty najczęściej trafiają pacjenci z bólem, w zaawansowanej fazie próchnicy. Zdecydowanie lepiej jednak badać się regularnie. Profilaktyczne odwiedzanie dentysty dwa razy w roku pozwala na kontrolę stanu uzębienia, a w razie potrzeby na szybką eliminację problemu. Warto dodać, że dbanie o zęby to nie tylko leczenie, ale również poddawanie się rozmaitym zabiegom oczyszczającym lub wybielającym. Do najpopularniejszych należy m.in. usuwanie kamienia nazębnego (tzw. scaling) lub osadu (piaskowanie). Przywracanie zębom odpowiedniego kolorytu za pomocą specjalistycznego sprzętu w gabinecie stomatologa jest zdecydowanie bardziej skuteczne niż stosowanie domowych metod lub produktów drogeryjnych.