hipoalergiczny24.pl

Blog o modzie, urodzie i zdrowiu

Uroda

Jak dbać o skórki wokół paznokci?

Eleganckie, zadbane dłonie to nie tylko pięknie pomalowane paznokcie. Podstawą dobrego manicure są odpowiednio zadbane skórki przy paznokciach. Przesuszone i postrzępione skórki łatwo rzucają się w oczy i stanowią utrapienie wielu pań. Jak dbać o skórki wokół paznokci, aby prezentowały się estetycznie?

Dlaczego skórki są takie problematyczne?

Wbrew pozorom to bardzo delikatny element naszych dłoni. Łatwo niszczą się i wysuszają pod wpływem suchego lub zimnego powietrza, a także przy wykonywaniu różnego rodzaju prac domowych. Co więcej, w razie pojawienia się nawet najmniejszego zadarcia, często zaczynamy odruchowo skubać odstający fragment skórki, co dodatkowo tylko pogarsza sytuację i może powodować stany zapalne. Prawdziwą katastrofą dla skórek jest też nieumiejętne lub nadmierne wycinanie ich cążkami oraz nawyk obgryzania paznokci. Niekiedy zdarza się też, że powodem problemów ze skórkami są niedobory wybranych witamin i mikroelementów w organizmie. Jednak najczęściej przyczynę stanowią wymienione wyżej czynniki zewnętrzne.

Jak dbać o skórki przy paznokciach?

Codzienna, systematyczna pielęgnacja to pierwszy krok do sukcesu w poprawie kondycji skórek. Koniecznie zakładajmy gumowe rękawiczki ochronne przy wykonywaniu prac domowych z użyciem jakichkolwiek detergentów. Kilka razy dziennie, a najlepiej po każdym myciu rąk, stosujmy na dłonie odpowiedni krem nawilżający, nie zapominając przy tym o uważnym wmasowaniu preparatu w skórki wokół paznokci. Można też raz na jakiś czas posmarować je specjalnym olejkiem do skórek. Olejki takie są dostępne praktycznie w każdej drogerii. Równie dobrze sprawdzi się olejek rycynowy z apteki lub przekłuta igłą kapsułka z witaminą E.

Warto też zadbać o regularny manicure, jednak powinien być on wykonywany prawidłowo, najlepiej w profesjonalnym gabinecie przy pomocy frezarki. Jeśli nie chcemy oddać dłoni w ręce manicurzystki, spróbujmy zrobić ten zabieg samodzielnie w domu. Wycinanie skórek cążkami wcale nie jest konieczne. W wielu przypadkach jest ono zbyt inwazyjne dla delikatnej skóry wokół paznokci i może przynieść efekty odwrotne niż spodziewane, szczególnie jeśli nie mamy dużej wprawy w posługiwaniu się tym przyrządem. Wystarczy po opiłowaniu paznokci wymoczyć dłonie w ciepłej wodzie z dodatkiem kilku kropel olejku lub posmarować skórki specjalnym preparatem rozmiękczającym, a następnie delikatnie odsunąć je drewnianym patyczkiem. Systematyczne dbanie o skórki z pewnością odmieni nasze dłonie i sprawi, że będą one piękną wizytówką właścicielki.