Stale zabrudzone szyby oraz specyficzny dźwięk przy uruchamianiu wycieraczek to sygnały, jakie wskazują, że trzeba wymienić pióra w samochodzie. Dłuższe użytkowanie aktualnie posiadanych wycieraczek nie tylko obniża widoczność, a tym samym bezpieczeństwo na drodze, ale może przyczynić się do porysowania szyby. Z wymianą nie ma większych problemów – z tym zadaniem poradzi sobie każdy. Warto jednak pamiętać, aby dobrać pióra odpowiedniej długości i wykonane z wysokiej jakości materiałów. Odradzamy tanie modele, które nie gwarantują efektywności.
Wymiana okresowa
Nie istnieje jeden, uniwersalny termin, który wskazywałby na konieczność wymiany wycieraczek. Każdy kierowca traktuje tę sprawę indywidualnie, reagując zwykle dopiero w sytuacji, gdy efektywność działania wycieraczek znacznie spadła. Można jednak pokusić się o okresową wymianę, co jest szczególnie polecane, gdy wybieracie się w długą trasę i przewidujecie zmienne warunki pogodowe. Wówczas czysta szyba jest podstawą bezpiecznego podróżowania, niezależnie czy w porze letniej czy też zimowej.
Tu dochodzimy do sedna problemu, czyli jakie wycieraczki wybrać, aby mieć pewność, że skutecznie poradzą sobie z usuwaniem zabrudzeń z szyby. Zapewne każdy kierowca doświadczył nieprzyjemnego zjawiska, jakim są smugi na przedniej szybie, ograniczające widoczność szczególnie w nocy. Jest to w przeważającej części wina niskiej jakości wycieraczek. Decydujcie się więc na modele markowe, które – mimo że nie są tanie – zapewniają najwyższą skuteczność. W ich zakupie pomocna będzie szybka pożyczka.
Natychmiastowa wymiana
Jeśli zauważacie spadek efektywności wycieraczek, konieczna jest ich wymiana, z którą nie warto zwlekać. Oprócz pogorszenia widoczności istotna jest bowiem sama szyba. Jeśli pióra są mocno zużyte, elementy metalowe mogą stykać się z powierzchnią szkła, rysując ją. Zaniedbanie wymiany w odpowiednim momencie może skutkować koniecznością wymiany całej szyby, co jest nie tylko kłopotliwe, ale i kosztowne.
Dobrym rozwiązaniem jest wożenie ze sobą zapasowego kompletu piór, dopasowanych do konkretnego modelu samochodu. Wybierając wycieraczki, sprawdźcie na opakowaniu, do jakich aut przeznaczony jest konkretny produkt. Należy także wcześniej zmierzyć aktualnie zamontowane pióra, aby potwierdzić, że na pewno dany model będzie pasował. Jeśli tylko jedna wycieraczka powoduje problemy, nie oszczędzajcie, ale wymieńcie obie, a w przypadku niektórych samochodów także tylną. Jeśli przed zakupem powstrzymują was przejściowe kłopoty finansowe, z pomocą przyjdzie szybka pożyczka.
Jak dbać o kondycję wycieraczek?
Do zużywania się piór przyczynia się wiele czynników. Jednym z nich jest bez wątpienia zima. Aby zmniejszyć częstotliwość wymiany wycieraczek, unikajcie oczyszczania szyby pokrytej lodem, używając do tego wycieraczek. Częstym widokiem są włączone samochody, w których działają wycieraczki, próbujące usunąć warstwę szronu czy zamrożonego śniegu. Podgrzewanie szyby od środka również nie jest skuteczne, chyba, że szyba jest wyposażona fabrycznie w elektryczne podgrzewanie.
Inną kwestią jest regularne czyszczenie szyb z kurzu czy piasku. Ma to szczególne znaczenie latem. Wystarczy okresowe mycie auta, z wykorzystaniem klasycznych detergentów lub oddanie pojazdu do gruntownego czyszczenia w myjniach ręcznych. Jeśli nie macie możliwości częstego umycia samochodu, wystarczy delikatna ściereczka, którą przetrzyjcie zabrudzone pióra i szybę.