hipoalergiczny24.pl

Blog o modzie, urodzie i zdrowiu

winda dla seniora
Porady

Czym kierować się przy wyborze windy dla seniora?

Czy wchodzenie po schodach sprawia Ci trudność lub powoduje ból stawów? A może unikasz wychodzenia z domu ze strachu przed upadkiem ze stopni? Nie musisz już wybierać pomiędzy bezpieczeństwem a samodzielnością. Zobacz, która winda dla seniora ułatwi Ci życie i dowiedz się, czym kierować się przy zakupie urządzenia.

Krzesełko schodowe, platforma schodowa czy podnośnik pionowy – co wybrać?

Jeśli jesteś osobą starszą lub niepełnosprawną, możesz korzystać z różnego typu dźwigów, które trwale zlikwidują bariery architektoniczne w Twoim domu.

Najpopularniejszym rodzajem windy dla seniora jest krzesełko schodowe – niewielkie urządzenie wyposażone w wygodne siedzisko, które porusza się tuż nad stopniami. Dzięki niemu możesz samodzielnie pokonać schody w pozycji siedzącej – bez bólu i bez wysiłku.

krzesło do transportu po schodach

Podobny mechanizm działania zastosowano w platformie schodowej, która także porusza się w biegu schodów, lecz służy do przewożenia osób na wózkach inwalidzkich.

Trzecim typem dźwigu jest natomiast podnośnik pionowy, który pozwala na bezpieczne transportowanie osób na wózkach inwalidzkich – samodzielnie lub razem z opiekunem.

Co łączy nowoczesne windy dla seniora?

Każda z nich umożliwia samodzielne pokonywanie schodów – bezpiecznie i w komfortowy sposób. Na wszystkie wspomniane windy można też uzyskać dofinansowanie z PFRON dla osób niepełnosprawnych, które zmniejsza koszty nawet o 95%. Krzesełka i platformy schodowe oraz podnośniki pionowe można zamontować w domu jednorodzinnym, bloku lub kamienicy – wewnątrz oraz na zewnątrz budynku. Niezależnie od tego, które urządzenie wybierzesz, odzyskasz swobodę poruszania się i będziesz mógł przestać prosić rodzinę lub sąsiadów o załatwienie codziennych sprawunków.

krzesło ruchome na schody

Na co zwrócić uwagę przed zakupem windy dla seniora?

Zanim to jednak nastąpi, poszerz swoją wiedzę i sprawdź, która winda dla niepełnosprawnych w pełni odpowiada Twoim potrzebom.

Przed zakupem urządzenia zwróć uwagę na:

1. stopień ograniczenia sprawności

Jeżeli poruszasz się samodzielnie, a trudność sprawia Ci jedynie wchodzenie po schodach, wybierz krzesełko ruchome na schody.

Jeśli natomiast korzystasz z wózka inwalidzkiego, to lepszym rozwiązaniem będzie dla Ciebie platforma schodowa lub podnośnik pionowy. To ostatnie urządzenie sprawdzi się szczególnie wtedy, gdy podczas wykonywania codziennych czynności towarzyszy Ci opiekun. Duży udźwig podnośnika sprawi, że osoba towarzysząca będzie mogła razem z Tobą przemieszczać się między piętrami.  

2. sytuację życiową

Krzesełko schodowe to najbardziej popularna winda dla seniora, lecz czasami warto je zastąpić platformą schodową z rozkładanym siedziskiem. Taka platforma to idealne rozwiązanie dla seniorów, którzy opiekują się niepełnosprawnym małżonkiem lub dzieckiem. Choć urządzenie służy do transportowania osoby na wózku inwalidzkim, to dostępne opcjonalnie siedzisko sprawi, że będzie mogła z niego korzystać także osoba starsza.

platforma schodowa dla niepełnosprawnych

3. specyfikę miejsca zamieszkania

Windy schodowe oraz podnośniki pionowe można założyć zarówno w domu jedno-, jak i wielorodzinnym. Przeciwskazaniem dla montażu konkretnego urządzenia mogą być warunki techniczne, np. bardzo wąskie schody, które uniemożliwią zainstalowanie platformy przyschodowej.

Tam, gdzie istnieje możliwość założenia wszystkich typów wind, warto uwzględnić dodatkowe udogodnienia związane ze sposobem montażu. Na przykład niepełnosprawni mieszkańcy dolnej kondygnacji bloku mogą zyskać większą wygodę, zakładając podnośnik pionowy obok balkonu. Dzięki temu ominą schody, po których mogłaby ich przewieźć platforma, i wjadą wózkiem inwalidzkim przez balkon prosto do swojego pokoju.

podnośnik pionowy

Zanim wybierzesz windę schodową, poradź się eksperta!

To tylko kilka podstawowych kwestii, które warto uwzględnić przy wyborze domowego dźwigu. Jeśli szukasz bezpiecznej windy dla seniora, która uczyni Twoje życie łatwiejszym, zasięgnij porady eksperta. Zadzwoń i porozmawiaj  z nami o możliwościach montażu krzesełka schodowegoplatformy schodowej lub podnośnika pionowego.

Jesteśmy dostępni pod numerami tel.: +48 606 686 002 i +48 692 44 94 74. Czekamy też na Twój e-mail pod adresem: [email protected].

Zapraszamy do kontaktu!

Windy Schodowe

www.windy-schodowe.pl