Wiele schorzeń, dolegliwości bólowych po urazach mechanicznych, a także niektóre wady postawy wymagają szczególnego traktowania, a mianowicie zastosowania na wybrane partie ciała masażu, przyczyniającego się do poprawy samopoczucia i podwyższenia komfortu zarówno fizycznego, jak i psychicznego.
Czym jest masaż?
Masaż jest szczególnym zabiegiem fizjoterapeutycznym, który polega na rozluźnieniu napiętych tkanek znajdujących się tuż pod skórą. Czynności te wykonuje specjalnie przeszkolony rehabilitant. Prawidłowy masaż wykonywany jest rytmicznie, niezbyt silnie oraz dość intensywnie.
Istnieje wiele rodzajów masaży i między innymi są to:
– relaksacyjny,
– leczniczy,
– wirowy,
– wodny, natryskowy,
– wibracyjny,
– sensoryczny,
– osteopatyczny,
– tkanek głębokich,
– shiatsu i clinical shiatsu
oraz wiele innych.
Masaż relaksacyjny ma na celu poprawę samopoczucia pacjenta oraz rozluźnienie napiętych mięśni, natomiast masaż leczniczy stosowany jest w celu pozbycia się dolegliwości bólowych powstałych z różnych schorzeń czy niezależnych przyczyn.
Rodzaje masażu leczniczego
Rozróżniamy kilka rodzajów masażu leczniczego, do których można zaliczyć:
– masaż klasyczny – wykorzystujący technikę ugniatania, wałkowania,
rozcierania i oklepywania masowanych części ciała,
– segmentarny – wdrażany w momencie, gdy masaż klasyczny nie zdał
egzaminu. Ten rodzaj masażu polega na stosowaniu szeregu
delikatnych chwytów,
– masaż stóp – stosowany przy zapaleniu stawów, rwie kulszowej, a
także w bezsenności i migrenach.
Najczęstszymi pacjentami zgłaszającymi się na masaż leczniczy są osoby cierpiące na bóle okolic kręgosłupa, przeważnie spowodowanymi rwą kulszową, przeciążeniami, wadą postawy, siedzącym trybem życia, nadwagą i innymi złymi nawykami. Wysoki poziom stresu również bywa przyczyną tego typu dolegliwości.
Masaż leczniczy może wykonywać tylko wykwalifikowany rehabilitant, posiadający uprawnienia do przeprowadzanie tego typu zabiegów. W absolutnie żadnym wypadku nie wolno korzystać z usług tak zwanych znachorów czy pseudo specjalistów, gdyż w wielu sytuacjach zabiegi przeprowadzane przez osoby nieuprawnione mogą poważnie zaszkodzić pacjentowi. Należy pamiętać, że jeżeli przydarzy nam się kontuzja lub dopadnie nas ból, należy jak najszybciej udać się do lekarza, który po postawieniu diagnozy skieruje nas do odpowiedniego gabinetu rehabilitacyjnego.
Obserwacje po przeprowadzonym masażu
Po wykonanym zabiegu pacjent powinien poczuć wyraźną ulgę – jeżeli tak się nie stanie lub pojawią się dodatkowe niepokojące objawy jak siniaki, lub inny ból, należy natychmiast udać się do lekarza w celu zasięgnięcia porady. Można także wrócić do rehabilitanta i upewnić się, że takie objawy mogą występować w niektórych przypadkach. Należy zawsze pamiętać, by szczerze rozmawiać o swoich wrażeniach po wykonanym masażu i w razie potrzeby, zapytać rehabilitanta o radę, jak postępować w przypadku jakiegokolwiek dyskomfortu.