Naturalne składniki coraz częściej wzbogacają kosmetyki do pielęgnacji. Wiele osób przekonuje się do drogocennych właściwości ekstraktów roślinnych, ziołowych substancji czy olejków eterycznych. Jednym z nich jest olejek cedrowy, który pojawia się w wielu środkach myjących i odżywczych.
Jakie właściwości posiada olejek cedrowy?
Nie da się zaprzeczyć leczniczym właściwościom tego olejku. Przede wszystkim, wykazuje działanie przeciwgrzybicze, antybakteryjne oraz antyseptyczne. Z powodzeniem jest stosowany w łagodzeniu zakażeń skóry, jej stanach zapalnych, trądziku, oparzeniach czy egzemie. Inhalacje z użyciem olejku cedrowego wspomagają leczenie kaszlu i ułatwiają wykrztuszanie. W kosmetyce wykorzystywany jest jako składnik preparatów antycellulitowych i ujędrniających, a także normalizujących skórę przez regulowanie produkcji sebum. Nic dziwnego, że można go znaleźć w składzie wielu kremów, żeli czy balsamów.
Naturalna pielęgnacja skóry
Oprócz wykazywania pozytywnego działania na włosy- wzmacniając je i redukując ich przetłuszczanie się- olejek cedrowy wykazuje szereg skutecznych zastosowań dla skóry. Posiada właściwości odżywiające i nawilżające, dzięki czemu skutecznie walczy z przesuszoną i łuszczącą się skórą. Minimalizuje zmarszczki oraz nadaje miękkość i gładkość skórze. Kąpiele z dodatkiem kilku kropel olejku łagodzą skutki bezsenności oraz relaksują obolałe mięśnie. Alternatywą jest także olejek cedrowy pod prysznic, który podczas wykonywania masażu usprawnia krążenie krwi, zmniejsza napięcie mięśni, a także działa pozytywnie na cały organizm poprawiając samopoczucie.
Jak stosować? Kilka rzeczy, o których warto wiedzieć przed użyciem
Należy zaznaczyć, że olejek cedrowy, mimo swych naturalnych właściwości, może wywołać objawy niepożądane. Powinien być rozcieńczany z innym olejem przed nałożeniem na skórę. Pozwoli to uniknąć podrażnień i reakcji alergicznych. Do kąpieli wystarczy dodać zaledwie 5 kropel, a przed rozpoczęciem masażu warto połączyć go z innymi substancjami. Olejek cedrowy nie jest przeznaczony do stosowania wewnętrznego- jego właściwości wykrztuśne i ułatwiające oddychanie można osiągnąć przez stosowanie inhalacji bądź aromaterapii za pomocą kominka i dyfuzora zapachów. Przez silne działanie, nie powinny go używać kobiety w ciąży oraz matki karmiące.
Wybór naturalnych substancji lub kosmetyków bazujących na roślinnych składnikach- jak np. olejek cedrowy pod prysznic inspirowany eterycznymi preparatami- to najlepszy z możliwych sposobów traktowania skóry. Niweluje ryzyko powstawania uczuleń i działa długofalowo. Warto dbać o ciało w zgodzie z jego naturalnym rytmem.