Codziennie używamy środków higienicznych i kosmetyków do pielęgnacji ciała. Ich zadaniem jest oczyszczenie i skóry i zabezpieczenie jej przed działaniem czynników zewnętrznych. Swoją rolę spełnią tylko wtedy, gdy będą dobrej jakości i pozbawione składników szkodliwych.
Jak czytać etykiety kosmetyków?
Zgodnie z prawem europejskim producenci żywności, kosmetyków, karm dla zwierząt mają obowiązek podawać na etykietach składniki produktu. Nie mają obowiązku podawania procentowej zawartości poszczególnych składników, ale muszą wymieniać je w kolejności od największej do najmniejszej zawartości.
O ile coraz więcej osób czyta etykiety produktów żywnościowych, to w przypadku kosmetyków jest to niewielki procent konsumentów. Najczęściej zadowalają się informacją do jakiego rodzaju skóry lub włosów są przeznaczone, jak pachną i jaki mają kolor.
Jakich składników unikać w kosmetykach?
Należy jasno powiedzieć, że wszystkie składniki znajdujące się w kosmetykach są dopuszczone do wykorzystania, problem polega na tym, w jakich ilościach się w nich znajdują. Niektóre składniki znajdujące się w dużym stężeniu mogą negatywnie wpływać na skórę i zamiast ją wygładzić, spowodują uczulenie.
To właśnie z tego powodu należy uważnie czytać skład kosmetyków, który czasami podawany jest jako INCI. Wybierając kosmetyk warto wybrać ten, który w ogóle nie zawiera poniżej wymienionych składników lub są one na końcu listy.
PARABENY – to konserwanty przedłużające przydatność kosmetyku do używania, niestety w większym stężeniu mają działanie alergizujące. Lepiej wybierać kosmetyki o krótkim terminie i w małych opakowaniach.
SLS, SELS – nazywane są także spieniaczami. Najczęściej dodawane są do mydeł, szamponów, past do zębów, pianek i żeli do golenia. Ich dodatek powoduje, że kosmetyk ładnie się pieni. Niestety powodują wysuszenie skóry i osłabienie mieszków włosowych. Piana nie jest potrzebna do prawidłowego oczyszczenia skóry (mydełka dla dzieci lub naturalne).
PEG i PPG – to sztucznie wytworzone glikole, które ułatwiają rozprowadzanie kosmetyku. Niekorzystnie wpływają na strukturę komórek, osłabiają ochronę lipidową, mają właściwości rakotwórcze.
FORMALDEHYD – najczęściej występuje w lakierach i odżywkach do paznokci. Niestety może powodować odklejanie płytki paznokciowej. Kontakt ze skórą powoduje podrażnienia, wysypki lub uczulenie. Przypisuje się mu także działanie rakotwórcze.
SILIKONY – czyli oleje silikonowe to substancje chemiczne, które nie mają żadnych właściwości odżywczych. Ich wpływ na skórę jest nieznany.
Wybierając się do drogerii warto wziąć ze sobą małą ściągawkę i poświęcić trochę czasu na wybór tych kosmetyków, które nie zawierają szkodliwych składników.