Często słyszy się dziś o alergii na różnego typu produkty spożywcze, takie jak np. mleko, cytrusy, ryby czy orzechy. Okazuje się, że bardzo powszechne jest też uczulenie na marchewkę.
Alergia na marchew – informacje ogólne
Chociaż nie każdy o tym wie, niezwykle popularna w naszym kraju marchew należy – obok selera – do najbardziej uczulających warzyw. Problem tego rodzaju zazwyczaj pojawia się w okresie niemowlęcym. Podczas rozszerzania diety dziecka i wprowadzania stałych pokarmów warto zachować czujność. Marchew to jeden z pierwszych produktów, które trafiają do jadłospisu już w 4. czy 5. miesiącu życia. Rodzic powinien zatem obserwować uważnie swoje dziecko. Jeśli pojawią się niepokojące objawy, które mogą świadczyć o alergii, wówczas składnik ten należy wyeliminować z diety malucha. Warto jednak wspomnieć, że najczęściej spotykane jest uczulenie na marchewkę surową. U wielu alergików ugotowane warzywo nie wywołuje żadnych reakcji.
Zdarza się też, że osoby, które są uczulone na marchew, wykazują również alergię na inne rodzaje warzyw i owoców, a nawet na pyłki drzew (zwłaszcza brzozy). Problem zdiagnozowany bywa też często u ludzi cierpiących tzw. alergiczny zespół zapalenia jamy ustnej.
Uczulenie na marchewkę – jakie objawy?
Ponieważ alergia na marchew bywa coraz częściej spotykana, warto wiedzieć, czym objawia się tego typu problem. Uczulenie na to warzywo może dawać symptomy zarówno na skórze, jak i w obrębie układu pokarmowego. Głównym sygnałem świadczących o problemie jest pokrzywka – po spożyciu produktu pojawiają się charakterystyczne, czerwone bąble, które na dodatek zazwyczaj bardzo swędzą. Do skórnych objawów zaliczyć można również przesuszenie, występowanie egzemy na ciele czy stanów zapalnych w okolicy warg. Groźnym symptomem alergii na marchew są obrzęki na gardle, które mogą wywoływać opuchliznę i tym samym stanowić dość duże ryzyko dla zdrowia i życia (może dojść do uduszenia). W takich sytuacjach niezbędna jest interwencja lekarska. Specjalista powinien przepisać doustne środki przeciwhistaminowe lub zastrzyki, które spowodują rozluźnienie w obrębie mięśni, dając tym samym możliwość swobodnego oddychania.
Uczulenie na marchewkę to również szereg objawów związanych z pracą układu pokarmowego. W tym wypadku częstą reakcją po zjedzeniu warzywa jest ból żołądka, biegunka, mogą występować również torsje. U niektórych alergików uczulenie na marchewkę wywołuje zmiany w okolicy odbytu w postaci wyprysku, zaczerwienienia, obrzęków. Niekiedy może dochodzić nawet do krwawienia.