hipoalergiczny24.pl

Blog o modzie, urodzie i zdrowiu

Jak żyć z osobą uzależnioną od narkotyków
Lifestyle

Jak żyć z osobą uzależnioną od narkotyków?

Uzależnienie od substancji psychoaktywnych to poważny problem, który nierzadko jest bagatelizowany. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że nałóg niszczy nie tylko psychikę, ale cały organizm, uniemożliwiając normalne funkcjonowanie, podejmowanie racjonalnych decyzji i utrzymywanie zdrowych relacji z innymi ludźmi. Co gorsza, często dochodzi do sytuacji, kiedy próby uświadomienia problemu osobie uzależnionej kończą się niepowodzeniem. Co zatem należy robić? Jak żyć z osobą uzależnioną od narkotyków?

Objawy uzależnienia od narkotyków

Uzależnienie od narkotyków to złożony proces, który u każdego chorego może wyglądać nieco inaczej, w zależności od rodzaju substancji chemicznej, wieku, stanu zdrowia i kondycji psychicznej. Niekiedy zdarza się, że do nałogu doprowadziło jakieś trudne doświadczenie życiowe, choć nie jest to reguła. Uzależnienie przejawia się głodem narkotykowym, niepohamowaną potrzebą przyjmowania substancji psychoaktywnych oraz chęcią zdobycia narkotyków bez względu na koszty. Psycho-fizyczne objawy nałogu to: drżenie rąk, nieustanny katar, nienaturalne zwężone/poszerzone źrenice, arytmia serca, stany lękowe, brak apetytu, spadek masy ciała, duże osłabienie, wycofanie, depresja, wycofanie, utraty przytomności.

Jak pomóc uzależnionemu bliskiemu?

Najważniejsze, by nie bagatelizować problemu. Jeśli pojawią się symptomy, które mogą wskazywać na uzależnienie, należy porozmawiać z bliskim i spokojnie opowiedzieć o swoich podejrzeniach. Pierwsze próby mogą nie przynieść żadnego efektu, jednak nie należy się poddawać. Uświadomienie sobie problemu z nałogiem, tak samo jak uzależnienie, to długa i niełatwa droga.

Osoba uzależniona od narkotyków potrzebuje wsparcia

Wsparcie często jednak jest mylone z usprawiedliwianiem chorego. Dochodzi wówczas do sytuacji, kiedy bliski narkomana staje się współuzależniony. Warto pamiętać, by nie podejmować żadnych działań, które mogą tuszować nałóg. Usprawiedliwianie nieobecności w pracy, wsparcie finansowe, tłumaczenie dziwnego zachowania chwilowym kryzysem – to wszystko może przyczynić się do jeszcze większego uzależnienia. Chory musi zdać sobie sprawę, że leczenie to jedyny sposób, by odzyskać dawne życie.

Jak pomóc osobie uzależnionej?

Najskuteczniejszą formą pomocy jest terapia w ośrodku zamkniętym, specjalizującym się w leczeniu różnego rodzaju nałogów. To trudna decyzja, którą musi podjąć uzależniony. Nie można zmuszać chorego do leczenia w ośrodku, gdyż zakończy się to niepowodzeniem. Warto jednak wskazywać zalety takiego rozwiązania; dlaczego jedynie specjalistyczna pomoc może przynieść najlepsze rezultaty w walce z nałogiem.

W całej Polsce działają specjalne ośrodki leczenia uzależnień — takie jak ten działający na Śląsku: https://parasol-odwyk.pl.

Dlaczego leczenie w ośrodku zamkniętym to najlepszy wybór?

Profesjonalne ośrodki podchodzę holistycznie do problemu uzależnienia. Oferują pomoc nie tylko osobie uzależnionej, ale również najbliższej rodzinie. Każda terapia jest dopasowywana indywidualnie, co gwarantuje uzyskanie najlepszych efektów. Chory ma zapewnioną stałą opiekę psychoterapeuty i lekarzy. Może liczyć na pełne wsparcie zarówno w trakcie pobytu w ośrodku, jak i poza nim. Walka z nałogiem skupia się przede wszystkim na przyczynie problemu. Spotkania z terapeutą i innymi uzależnionymi pozwalają zrozumieć, jakie doświadczenia życiowe przyczyniły się do narkomanii. Chory uczy się także mechanizmów obronnych w przypadku wystąpienia tzw. głodu od psychoaktywnych środków. Dzięki temu jest w stanie odzyskać równowagę życiową i wewnętrzny spokój.

Jak uniknąć współuzależnienia?

Bardzo wiele osób żyjących z narkomanami zapomina, jak istotny jest ich stan psychiczny. Koncentruję się głównie na swoim bliskim i zapominają o własnych potrzebach. Warto pamiętać, że nałóg to problem osoby uzależnionej, a nie całej rodziny. Nie należy zatem kierować się emocjami i potrzebami narkomana. Trzeba stawiać granice i zdecydowanie reagować na kłótnie, wyzwiska i akty przemocy. Takie zachowania są skutkiem nałogu, dlatego nie można na nie pozwalać.

Narkomania to poważny problem, który wpływa na uzależnionego i jego najbliższych. Najważniejsze, by nie bagatelizować najważniejszych objawów nałogu. Chcąc pomóc osobie uzależnionej, warto sięgnąć po profesjonalną pomoc. Leczenie w ośrodku zamkniętym to najlepsza metoda walki z nałogiem narkotykowym.

Artykuł sponsorowany