ADHD to zaburzenie, którego objawy można skutecznie łagodzić dzięki lekom. Jeśli zastanawiasz się, jak działają dostępne na rynku medykamenty przepisywane osobom z ADHD, poniżej dokładnie omawiamy ten temat.
Leki przeznaczone ściśle dla ADHD-owców
Trzeba na początku wspomnieć, że pacjenci z ADHD najczęściej sięgają po leki stworzone specjalnie z myślą o tym zaburzeniu — u niektórych osób poprawę przynoszą też medykamenty z innych grup.
Niezależnie od tego, którego typu farmakoterapię chcemy zastosować, zawsze należy skonsultować to z lekarzem-psychiatrą. To właśnie on jest upoważniony do wystawienia recepty na tego typu leki. Na szczęście dzisiaj umówienie wizyty u psychiatry jest dostępne bez wychodzenia z domu — jest wiele portali internetowych, które świadczą takie usług, np. Psychologwnecie.pl.
Stymulanty w leczeniu objawów ADHD
Pierwszą, najczęściej spotykaną grupą leków przy ADHD stanowią stymulanty — są one lekami na receptę. Ich działanie polega na zwiększaniu poziomu neuroprzekaźników w mózgu — chodzi tu o dopaminę i noradrenalinę.
Właśnie te dwie substancje chemiczne są kluczowe, jeżeli chodzi o nasze zdolności do koncentracji, myślenia oraz utrzymania motywacji. Badania sugerują, że około 80% osób z ADHD doświadcza zmniejszenia objawów po zastosowaniu odpowiednich stymulantów i właściwej dawki.
Z grupy stymulantów przepisywanych przy ADHD wyróżnia się dwa typy: leki o natychmiastowym uwalnianiu i te, których uwalnianie jest przedłużone. Ta pierwsza grupa cechuje się natychmiastowym działaniem preparatu.
Leki niestymulujące
Zdarza się, że pacjenci źle znoszą działanie stymulantów. Wtedy alternatywnym wyborem są preparaty z grupy niestymulantów. Ich działanie bazuje na zwiększaniu poziomu noradrenaliny w mózgu. Przykładem substancji czynnej, która jest zawarta w lekach niestymulujących na ADHD jest atomoksetyna.
Mimo że działanie tej substancji nie jest tak silne jak w przypadku stymulantów, to dla osób, u których są przeciwskazania do przyjmowania stymulantów, jest ona jedynym wyborem. I wielu pacjentów docenia wpływ tej substancji na ich zdolność do codziennej koncentracji.
Często leki niestymulujące są pacjentom przepisywane, gdy wystąpią skutki uboczne Medikinetu — najczęściej stosowanej substancji na ADHD z grupy stymulantów.
Antydepresanty
Cześć osób z ADHD twierdzi, że niektóre antydepresanty pomagają kontrolować objawy ADHD. Lekarz może je wypróbować, jeśli u pacjenta występują skutki uboczne stosowania leków pobudzających. Zdarza się, że lekarze traktują te leki jako alternatywę dla standardowych preparatów przepisywanych pacjentom z ADHD.
Dodatkowo trzeba wspomnieć, że depresja i zaburzenia lękowe niekiedy współwystępuje z ADHD. W takich sytuacjach antydepresanty są idealnym rozwiązaniem, które pomaga w koncentracji i poprawie nastroju.
Witaminy przy ADHD
W przypadku ADHD zaleca się też przyjmowanie suplementów takich jak:
-
Kwasy tłuszczowe omega-3
-
Magnez;
-
Witamina D;
-
Cynk;
Stosowanie leków na ADHD – podsumowanie
Jak widzisz, ADHD to zaburzenie, w którym farmakoterapia ma sporo do powiedzenia. Coraz większa dostępność leków pozwala osobom z tym zaburzeniem prowadzić wygodne i spokojne życie. Warunkiem jest tutaj odpowiedni dobór leku na ADHD. Trzeba wiedzieć, że nie na każdego dana substancja działa w jednakowo skuteczny sposób.
Artykuł sponsorowany