hipoalergiczny24.pl

Blog o modzie, urodzie i zdrowiu

Kiedy wskazane są badania USG
Zdrowie

Badania USG – kiedy należy z nich korzystać?

Dzięki nieinwazyjnym, szybkim i bezbolesnym badaniom USG można uzyskać szybką diagnozę różnych dolegliwości. Kiedy wskazane jest prowadzenie takich badań? Jak one przebiegają?

Jakie narządy można zbadać przez USG?

Badanie ultrasonograficzne, w skrócie określane jako USG, jest techniką obrazowania medycznego, która wykorzystuje fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości do tworzenia obrazów wnętrza ciała.

USG to nieinwazyjna i bezbolesna procedura, dzięki czemu jest ona wysoce bezpiecznym i skutecznym sposobem diagnozowania i monitorowania szerokiego zakresu schorzeń. Może być używana do wizualizacji narządów wewnętrznych, naczyń krwionośnych i płodu w czasie ciąży. 

Popularne badania ultrasonograficzne obejmują USG jamy brzusznej, tarczycy, piersi, węzłów chłonnych, układu moczowego i płciowego. Mogą być one również używane podczas niektórych procedur medycznych, takich jak biopsje narządów wewnętrznych, czyli pobieranie z nich tkanek za pomogą strzykawki z igłą.

Kiedy wskazane są badania USG?

Istnieje wiele powodów, w których wskazane jest przeprowadzenie diagnostyki USG. Można zgłosić się na nie samodzielnie albo badanie ultrasonograficzne może zlecić lekarz. 

Niektóre typowe wskazania do przeprowadzenia badania USG obejmują:

  • Ciąża – USG jest często stosowane w celu potwierdzenia ciąży oraz monitorowania wzrostu i rozwoju płodu.
  • Ból brzucha – USG można wykorzystać do wizualizacji narządów wewnętrznych w jamie brzusznej, takich jak jelita, trzustka, wątroba, woreczek żółciowy i nerki, aby pomóc zidentyfikować przyczynę bólu brzucha.
  • Schorzenia kobiecego układu płciowego – badania ultrasonograficzne można wykorzystać do oceny macicy, jajników i jajowodów, aby pomóc w diagnozowaniu i schorzeń, takich jak endometrioza, guzy lub zespół policystycznych jajników.
  • Problemy z tarczycą – USG tarczycy może pomóc w identyfikacji guzków lub torbieli tarczycy oraz rozróżnieniu pojawiających się na tym narządzie łagodnych i złośliwych narośli.
  • Zmiany wielkości węzłów chłonnych – dzięki USG można określić, czy zmiany te są patologiczne, na przykład mogą one oznaczać wtedy rozwój chłoniaka.
  • Choroby piersi – USG można wykorzystać do oceny guzków lub innego rodzaju nieprawidłowości w piersiach, które zostały wykryte przez pacjentkę albo lekarza.
  • Przepływy krwi – warto też wskazać, że USG można wykorzystać do oceny przepływu krwi przez naczynia krwionośne, takie jak tętnica szyjna w szyi i naczynia w nogach. Tego typu badania określa się jako USG Dopplera.

Jak przebiega badanie USG?

Podczas badania ultrasonograficznego pacjent leży na leżance, a na badany obszar ciała nakładany jest żel. Następnie lekarz umieszcza głowicę USG na skórze i przesuwa po badanym obszarze. Fale dźwiękowe z głowicy przechodzą przez skórę i odbijają się od narządów wewnętrznych i tkanek, tworząc echo, które jest odbierane przez głowicę i przekształcane w obrazy na ekranie komputera.

Obrazy wytwarzane przez ultradźwięki nazywane są sonogramami. Są to czarno-białe obrazy, które pokazują różne odcienie szarości w zależności od gęstości tkanki. Tkanki miękkie, takie jak narządy i mięśnie, wydają się ciemniejsze, podczas gdy gęstsze tkanki, takie jak kości, wydają się jaśniejsze. Obszary wypełnione płynem, takie jak torbiele lub płyn w jamie brzusznej, będą miały kolor czarny.

Pracownik służby zdrowia przeprowadzający badanie może także wykonać pomiary narządów lub zmian podczas badania USG i może wydrukować zdjęcia albo nagrać film z badania.

Gdzie wykonać badanie USG?

Z badań USG korzystać można w placówkach finansowych przez NFZ oraz prywatnych, na przykład w instytutboczarska.pl. Ceny prywatnego USG wynoszą średnio od 100 do 250 zł.