hipoalergiczny24.pl

Blog o modzie, urodzie i zdrowiu

Porady

Te zmiany skórne warto pokazać dermatologowi!

Dermatolog jest lekarzem, który posiada wiedzę w dziedzinie dolegliwości skórnych – dermatologicznych. Warto skonsultować się z nim między innymi wtedy, gdy na skórze pojawiają się różne rodzaje zmian. Jakie z nich powinny wzbudzić nasz niepokój? Poznaj listę!

Zmiana wyglądu znamion

Znamiona widoczne na twarzy oraz na ciele to jeden z problemów, z którym boryka się wiele osób. Obecność znamion, na przykład w formie pieprzyków czy plam, nie oznacza jeszcze konieczności udania się do dermatologa. Będzie to jednak konieczne w sytuacji, gdy znamiona te w ostatnim czasie zmieniły swój wygląd.

Zmiana wyglądu znamion może oznaczać, że toczą się w nich procesy nowotworowe, co może prowadzić do powstania czerniaka. Czerniak jest groźnym rakiem, dlatego też nie powinno się zwlekać z konsultacją lekarską, aby w porę rozpocząć skuteczne leczenie.

Nasze podejrzenia powinny wzbudzić przede wszystkim:

  • inny kolor znamienia
  • zmiana wielkości znamienia
  • ból znamienia
  • sączenie się płynu ze znamienia

Dodatkowo warto pokazać dermatologowi znamiona, które mają różne kolory, ciemny kolor, nieregularne krawędzie. 

Dermatolog przeprowadza wtedy badanie określane jako dermatoskopia, dzięki któremu może bliżej przyjrzeć się znamionom. W razie konieczności są one usuwane i poddawane badaniu histopatologicznemu.

Nadmiernie sucha, łuszcząca się skóra ciała i twarzy

Jeżeli skóra jest nadmiernie sucha, a także łuszczy się, swędzi, a nawet pęka i sączy się z niej krew, może być to efekt różnych dolegliwości.

Przesuszenie skóry bardzo często pojawia się w przebiegu AZS – atopowego zapalenia skóry, które jest chorobą o podłożu alergicznym i immunologicznym. Również powodem może być łuszczyca.

Najlepiej udać się wtedy do dermatologa, który będzie mógł zdiagnozować dolegliwość, a następnie zalecić właściwe metody leczenia, aby zredukować łuszczenie się i swędzenie skóry.

Warto też pamiętać o tym, że o odwodnieniu skóry może decydować nieprawidłowa pielęgnacja, na przykład używanie silnych mydeł, częste szorowanie skóry, używanie peelingów. Dochodzi wtedy do naruszenia jej naturalnej warstwy hydro lipidowej i pojawienia się nieprzyjemnych objawów.

Gdy chcesz udać się do specjalisty jak dermatolog Oświęcim oferuje możliwość skorzystania z wizyt u wielu rekomendowanych lekarzy. Oferty można zobaczyć online już teraz.

Uporczywy trądzik

Trądzik jest dolegliwością i nie powinno się jej lekceważyć. Nie tylko powoduje nieestetyczne zmiany na twarzy w postaci wyprysków i wągrów, ale również może wpływać na samoocenę.

Gdy zmiany trądzikowe są znaczne, na przykład pojawiają się duże i głębokie pryszcze, zapalenia skóry, wtedy najlepiej udać się do dermatologa. W takim przypadku problemem mogą być również infekcje bakteryjne, które leczy się za pomocą antybiotyków.

Trądzik może być też leczony innymi specyfikami na receptę, między innymi popularnym preparatem izotek, inaczej określanym jako izotretynoina. Ma on postać syntetycznej pochodnej witaminy A i pozwala na skuteczne zredukowanie widocznego trądziku. Leczenie musi jednak odbywać się pod okiem lekarza i obejmować regularne prowadzenie badań kontrolnych.

Wypadanie włosów

Lekarze dermatolodzy zajmują się również problemem wypadania włosów zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn.

Dermatolog może wtedy zalecić właściwe badania, by pomóc określić, co powoduje dolegliwości, a następnie zaleci leki, które mogą być nakładane na skalp – skórę głowy.

Gdy okaże się, że wypadanie włosów ma inne przyczyny, na przykład związane jest z zaburzeniami hormonalnymi, leczenie prowadzi się u odpowiedniego lekarza, na przykład endokrynologa.