hipoalergiczny24.pl

Blog o modzie, urodzie i zdrowiu

Jak zakładać soczewki kontaktowe
Lifestyle

Jak zakładać soczewki kontaktowe? Poradnik dla początkujących

Na co dzień nosisz okulary? Z pewnością musisz mierzyć się z wieloma wyzwaniami. Parowanie szkieł, deszcz spływający po szkłach lub zapominanie o odłożonych na chwilę okularach to tylko kilka z sytuacji, które utrudniają codzienne życie okularnikom. Na szczęście dla wszystkich, którzy uważają noszenie okularów za problematyczne, istnieje alternatywa w postaci soczewek kontaktowych. Soczewki kontaktowe nie parują, nie mokną od deszczu i od rana do wieczora są na swoim miejscu.

Czy soczewki kontaktowe są odpowiednie dla mnie?

Soczewki kontaktowe to sposób na poprawę widzenia bez noszenia okularów. Współcześnie na soczewki mogą zdecydować się nie tylko dalekowidze bądź krótkowidze, ale również astygmatycy, dla których polecane są soczewki cylindryczne. Wiele osób pozostaje przy okularach, ponieważ nie wie, jak zakładać soczewki kontaktowe. Mimo to nie warto rezygnować z wygody, jaką jest ostre widzenie bez konieczności zakładania okularów. Wystarczy kilkanaście dni, aby wypracować sobie nowy codzienny nawyk i dojść do wprawy w zakładaniu i zdejmowaniu soczewek.

Zakładanie soczewek krok po kroku

Masz przed sobą pierwsze opakowanie soczewek kontaktowych i poszukujesz informacji dotyczących ich zakładania? Poznaj cztery kluczowe zasady, z którymi krok po kroku nauczysz się jak zakładać soczewki.

1. Umyj ręce

Przed wyjęciem soczewki z pudełka dokładnie umyj ręce. Osusz dłonie i wyjmij opuszką palca pierwszą z soczewek. Aby ułatwić sobie nowy rytuał, zawsze rozpoczynaj zakładanie soczewek w tej samej kolejności.

2. Sprawdź kształt soczewki

Niekiedy soczewki kontaktowe mogą wywinąć się na drugą stronę. Łatwo poznać tę sytuację, ponieważ krawędzie soczewki wyginają się do zewnątrz. Soczewka gotowa do założenia na gałkę oczną ma kształt półkolisty. Dodatkowo soczewki Acuvue mają wskaźnik z cyframi 123, który pozwala łatwo zidentyfikować, czy soczewka kontaktowa ma właściwy kształt.

3. Przytrzymaj powieki

Wolną dłonią delikatnie przytrzymaj górną powiekę. Dolną powiekę lekko odciągnij w dół, używając do tego pozostałych palców dłoni, którą będziesz nakładać soczewkę.

4. Spójrz ku niebu

Trzymaj stabilnie dłonie na powiekach. Zwróć wzrok ku górze i umieść palcem soczewkę na oku. Delikatnie puść górną powiekę i na chwilę zamknij oko, aby soczewka znalazła się na właściwym miejscu. Postępuj identycznie w przypadku drugiego oka.

Instrukcja zdejmowania soczewek

Proces zdejmowania soczewek jest nie mniej ważny niż ich zakładanie. Jednorazowe soczewki kontaktowe wieczorem należy wyrzucić, a wielorazowe po całym dniu noszenia muszą znaleźć się w specjalnym płynie. Aby bezpiecznie zdjąć soczewki, postępuj według następujących kroków:

1. Zacznij od prawego oka

Dokładnie osusz ręce. Skieruj wzrok ku górze i przytrzymaj palcem górną powiekę. Zacznij od prawego oka, aby uniknąć pomyłki przy odkładaniu soczewek do pojemnika.

2. Zbliż palec do oka

Palec wskazujący wolnej dłoni powoli zbliżaj do oka. Gdy dotkniesz znajdującej się na gałce ocznej soczewki, zacznij delikatnie zsuwać ją w dół.

3. Lekko ściśnij soczewkę

Kciukiem i palcem wskazującym delikatnie ściśnij soczewkę i wyjmij ją z oka. Powtórz czynności dla lewego oka.

4. Zadbaj o soczewki

Soczewki wielokrotnego użytku dokładnie wyczyść i zdezynfekuj. Jednorazowe soczewki wyrzuć do śmieci. UWAGA: nie używaj wody z kranu do napełniania pojemnika na soczewki bądź do płukania soczewek!

Zakładanie i zdejmowanie soczewek jest czynnością, która tylko pozornie wydaje się skomplikowana. Na początku zarezerwuj sobie nieco więcej czasu o poranku i wieczorem, aby wykonać wszystkie czynności powoli i dokładnie. Po kilku dniach będziesz czuć się na tyle pewnie, że zakładanie soczewek będzie tak proste, jak wkładanie okularów.