hipoalergiczny24.pl

Blog o modzie, urodzie i zdrowiu

Jak długo żyją osoby z ADHD
Zdrowie

Jak długo żyją osoby z ADHD?

Poniższy artykuł dotyczy długości życia osób z ADHD, ale nie chcemy trzymać Cię w napięciu — wyjaśnijmy we wstępie, że osoby z ADHD żyją krócej niż przedstawiciele ogółu społeczeństwa. Na szczęście da się sprawić, aby długość życia przy tym zaburzeniu wcale nie odbiegała od normy. 

Statystyki na temat długości życia osób z ADHD nie napawają optymizmem

Badania wskazują, że osoby z ADHD żyją średnio krócej niż ich rówieśnicy bez tego zaburzenia. Najbardziej znane badania przeprowadzone przez Russella A. Barkleya wykazały, że osoby z ADHD mogą żyć o około 9 lat krócej. 

Statystyki te są niepokojące, jednak Barkley zauważa, że wiele czynników wpływających na długość życia można modyfikować poprzez odpowiednie leczenie i wsparcie. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że większość osób z ADHD doświadcza znacznego nasilenia objawów w życiu dorosłym. A to sprawia, że czynności takie jak prowadzenie samochodu, uczestnictwo w sportach ekstremalnych czy skłonność do uzależnień mogą negatywnie wpłynąć na długość życia.

Na szczęście historie pacjentów pokazują, że leki oraz psychoterapia potrafią zdziałać sporo na rzecz poprawy bezpieczeństwa osób z ADHD. Eksperci nie mają wątpliwości — pacjenci, którzy mają dużą świadomość na temat swojego zaburzenia, lepiej odnajdują się w codziennej rzeczywistości. Leki poprawiają ich zdolność do koncentracji, a psychoterapia sprawia, że potrafią w stresujących momentach lepiej układać plan działania – twierdzi Paweł Sala, lekarz-psychiatra i psychoterapeuta przyjmujący pacjentów w warszawskiej poradni psychoterapeutycznej, INMED.

Dlaczego ludzie z ADHD żyją krócej?

Jeśli dobrze zrozumiemy objawy ADHD, od razu zauważymy, że cechy osób z tym zaburzeniem zwiększają prawdopodobieństwo wypadków i kontuzji. Również tych zagrażających życiu. 

Statystyki jednoznacznie pokazują, że:

  • Impulsywność i ryzykowne zachowania: Osoby z ADHD są bardziej narażone na wypadki drogowe oraz inne urazy. Młode osoby z ADHD mają o 62% wyższe ryzyko wypadków w pierwszym miesiącu prowadzenia pojazdu.

  • Zwiększone ryzyko samobójstw: Osoby z ADHD mają pięciokrotnie wyższe ryzyko popełnienia samobójstwa w porównaniu do osób bez tego zaburzenia.

  • Niezdrowe nawyki żywieniowe i współistniejące zaburzenia: Często występujące depresja i lęki mogą pogarszać jakość życia i zdrowia psychicznego, co również wpływa na długość życia.

  • Trudności w utrzymaniu zatrudnienia: Osoby z ADHD często zmieniają miejsca pracy, co prowadzi do braku stabilności finansowej i emocjonalnej

Jak widzisz, powyższe problemy wynikające z ADHD, znacznie pogarszają jakość codziennego funkcjonowania — tym samym pośrednio, a niekiedy bezpośrednio prowadzą do śmierci. I to jest właśnie najważniejszy powód, aby szukać ewentualnego potwierdzenia tego zaburzenia, gdy widzi się u siebie objawy. Wykrycie ADHD może znacznie zwiększyć szanse na długie i satysfakcjonujące życie. 

Długość życia osób z ADHD — jak poprawić sytuację?

Tak naprawdę ADHD-owcy przy odpowiednim leczeniu nie różnią się niczym od osób bez tego zaburzenia. Ich szanse na długie żucie również są porównywalne. Aby móc cieszyć się spokojną egzystencją, wolną od ryzyka kontuzji, człowiek z ADHD powinien wykonywać pracę w następujących obszarach. 

  • Wczesna diagnoza i leczenie: najważniejsze w udanym leczeniu zaburzenia jest szybkie rozpoznanie ADHD. Osoby, które otrzymały diagnozę, mają większe szanse na dłuższe życie. W końcu wiedzą, w jaki sposób pracować nad swoimi niedoskonałości i w ogóle, co jest źródłem niektórych cech i zachowań. 

  • Terapia poznawczo-behawioralna: Ta forma terapii pomaga pacjentom w rozumieniu i kontrolowaniu swoich impulsów oraz w radzeniu sobie ze stresem.

  • Edukacja i wsparcie społeczne: Wspieranie osób z ADHD poprzez edukację na temat ich zaburzenia oraz oferowanie pomocy w codziennych zadaniach może znacznie poprawić jakość ich życia.

  • Promowanie zdrowego stylu życia: Zachęcanie do zdrowej diety, regularnej aktywności fizycznej oraz dbania o zdrowie psychiczne jest kluczowe dla poprawy ogólnego samopoczucia osób z ADHD

Jak długo żyją osoby z ADHD? (podsumowujemy odpowiedź)

Zastanawiając się nad długością życia ludzi z ADHD trzeba wprowadzić jedno ważne rozróżnienie — trzeba osobno oceniać osoby, które mają diagnozę i chcą się leczyć, oraz osobno należy patrzeć na ludzi, którzy zaniedbują sprawę. Dane statystyczne na temat długości życia w obu grupach mogą się dość znacznie różnić. 

Artykuł sponsorowany